Federace identit eduID.cz

Z Liane

TU v Liberci je členem České akademické federace identit eduID.cz. Ta sdružuje instituce z akademického prostředí, které vzájemně důvěřují svým mechanismům ověřování identity uživatelů a respektují je při posuzování oprávněnosti přístupu k jednotlivým informacím a službám.

Shibboleth

eduID.cz využívá software Shibboleth pro řízení přístupu ke zdrojům. Jakmile se pokusíte otevřít stránku chráněnou tímto systémem, budete přesměrováni na autentizační stránku naší univerzity, kde zadáte své uživatelské jméno a heslo. Pokud úspěšně prokážete svou totožnost, Shibboleth zajistí doručení údajů o vaší identitě všem službám, které jej využívají.

Systém má následující vlastnosti:

  • Uživatelské jméno a heslo zadáváte jen jednou. Všechny další stránky chráněné Shibbolethem, které otevřete, automaticky využijí vaši ověřenou identitu, a to až do vypnutí WWW prohlížeče.
  • Své uživatelské údaje zadáváte na naší stránce, která je provozována správou sítě LIANE. Vaše heslo se nepředává dalším serverům a minimalizuje se tak riziko jeho prozrazení.
  • Vaše soukromí je chráněno. Provozovatel služby ověřující oprávněnost vašeho přístupu dostane jen dohodnutou sadu údajů. Nejčastěji jen základní informace - uživatelské jméno a váš vztah k TU (student/zaměstnanec/...). Složení předávaných údajů je pod kontrolou správy LIANE, citlivé informace nikdy neopustí systémy TU.
  • Přístup ke vzdálenému zdroji není automatický jen na základě vaší autentizace. Shibboleth poskytne údaje o vás, provozovatel zdroje určí, zda na jejich základě dostanete přístup nebo ne. Některé služby jsou k dispozici všem uživatelům všech členů eduID.cz, jiné mají přístup omezenější (např. jen zaměstnanci určité instituce nebo jen konkrétní uživatelé).


Služby

eduID.cz teprve vzniká. Nabídka informací a služeb s přístupem prostřednictvím federace identit se postupně rozšiřuje. V síti TU v Liberci je tímto způsobem řízen přístup k následujícím službám:

  • připravujeme webmail
  • připravujeme vybrané služby univerzitní knihovny
  • připravujeme www.tul.cz