Antivirová ochrana

Bezproblémové fungování počítače na platformě Windows připojeného k internetu je bez antivirového programu prakticky nemožné. Povinnost mít počítač vybavený aktualizovaným antivirovým programem vyplývá také z provozního řádu LIANE.

Záleží v zásadě na vás, jaké antivirové řešení pro svůj počítač zvolíte, aktuálně je k dispozici AVG a Bitdefender GravityZone, což jsou programy, jež musíte ke své prac. stanici dokoupit, a dále Widows Defender, který je součástí vašich Windows.

Widows Defender

Uživatelé Windows 10 mají standardně tento antivirový software předinstalovaný na svém PC již při prvním spuštění. Jelikož kvalitativně odpovídá na TUL používanému AVG, je možné používat přímo Windows Defender zdarma (namísto zpoplatněného AVG). Pokud zvolíte tuto cestu ochrany před viry, doporučujeme nastavení "Řízeného přístupu ke složkám" jako ochranu před ransomware, který momentálně představuje největší hrozbu ztráty dat.

Bitdefender GravityZone

Jedná se o antivirový software, který je několik posledních let leaderem ve světě ochrany proti počítačovým virům. Mezi jeho přednosti patří aktivní ransomware ochrana, která zabrání u známých hrozeb zašifrování dat. Bitdefender má momentálně nejpokročilejší zero-day ochranu a také mejkvalitnější engine a testovací cloud, do nějž přispívá více než 500 miliónů uživatelů. Pro administrátory jsou zajímavé mimo jiné služby content control nebo device control.

Uživatelé mohou jednoduše dostat instalační balíček, případně je možné adminy připojit na GravityZone konzoli. V tomto webovém rozhraní se dají jednoduše generovat instalační balíčky, nastavovat politiky, sledovat virová aktivita atd. Prostředí je příjemné a intuitivní.

Kolik stojí licence Bitdefenderu?

Na TUL máme hromadnou licenci, ke které se dají dokupovat další. Jejich cena se pak počítá od data nákupu do konce aktuálního licenčního období, které je 3 roky. Momentálně by koupená licence stála cca 100 Kč s tím, že v květnu 2020 končí licenční období a na další licenční období (05 / 2020 - 05 / 2023) pak bude cena cca 400 Kč za kus.

AVG

Antivirový program AVG je součástí portfolia firmy AVAST sidlící v Praze.

Kolik stojí licence na jednu instalaci AVG?

Nákup licence na jednu instalaci AVG stojí díky multilicenci 149,45 Kč s DPH na 3 roky (při objednávce na dobu kratší než 3 roky se částka úměrně snižuje).

Licence má platnost do 29.5.2022.

Nabídka nákupu software platí pouze pro pracoviště školy.

Jak antivirové programy objednat?

Antivirové programy se objednávají stejně jako programy MS Select přes Helenu Parýzkovou ze SST (tel. 3720, email), které je nutné poslat interní poštou objednávku na klasickém objednávkovém formuláři.

Nabídka nákupu software platí pouze pro zaměstnance školy, ne k soukromému užívání!

Co mám dělat do doby, než dostanu licenci?

Do doby, než dostanete svou legální kopii antivirového programu, můžete používat Windows Defender (viz výše), případně 30denní zkušební verzi AVG se zapojeným licenčním číslem. Pro její stažení není nutná registrace.