Autentizace TULwifi

Z hlediska technických vlastností je tato autentizace jednoznačně horší, její jedinou výhodou je snadnost použití. Doporučujeme uchylovat se k ní pouze v nouzových případech, raději dejte přednost autentizaci eduroam.

Z hlediska nastavení je třeba pouze nastavit či vybrat z nabídky síť TULwifi (toto je hodnota identifikátoru SSID, kterou musíte použít).

Jakmile se připojíte k síti TULwifi, spusťte svého WWW klienta (Chrome, Edge, Firefox či jiný) a otevřete libovolnou stránku. Automaticky budete přesměrování na autentizační formulář, který je jedinou stránkou, na kterou se v této fázi můžete dostat.

Zadejte zde své uživatelské jméno v podobě jmeno.prijmeni@tul.cz a heslo pro vzdálený přístup, jež jste si pro tento účel vytvořili. Po odeslání systém vámi zadané údaje vyhodnotí. Bude-li autentizace úspěšná, otevře vašemu počítači komunikaci do Internetu.

Omezení

Znovu upozorňujeme, že při použití tohoto způsobu autentizace datová komunikace není šifrována. Lze proto například odposlouchávat hesla vyplňovaná v nezabezpečených webových formulářích (typické pro freemailové servery). Chcete-li zabezpečit svá data, používejte autentizaci eduroam. nebo alespoň protokoly šifrované na aplikační úrovni (HTTPS, IMAPS apod.).

Bezdrátová síť TULwifi používá neveřejné IP adresy, jež jsou při opuštění sítě překládány (NAT, Network Address Translation). Je také omezen sortiment portů, jež lze používat. Povoleny jsou následující:

port služba
25 odesílání pošty (SMTP), pouze na server smtp.tul.cz
80 web (HTTP)
443 šifrovaný web (HTTPS)
465 šifrované odesílání pošty (SMTP+SSL), pouze na server smtp.tul.cz
993 šifrovaný příjem pošty (IMAPS)

Služby využívající jiné porty či závislé na veřejných IP adresách nebudou v bezdrátové síti TULwifi fungovat.