Každý uživatel LIANE může získat osobní certifikát TCS (TERENA Certification Service). Jedná se o běžný osobní certifikát vhodný pro zabezpečení elektronické pošty (digitální podpis, šifrování zpráv) a pro autentizaci k síťovým službám. Certifikát obsahuje jméno uživatele s plnou diakritikou, název domovské organizace a unikátní identifikátor uživatele přidělený domovskou organizací.
Části návodu
Možná si kladete otázku, k čemu jsou Vám certifikáty TCS vlastně dobré. Odpověď má dvě části:
Zabezpečení komunikace prostřednictvím šifrování by mělo být používáno při zasílání zpráv obsahujících osobní nebo citlivé údaje (hesla, rodná čísla, zdravotní údaje apod.).
Certifikáty TCS zprostředkovává CESNET v rámci projektu Trusted Certificate Service. Aktuálně je vydavatelem těchto certifikátů společnost Sectigo, jejímž kořenovým certifikátům implicitně důvěřuje většina běžných internetových prohlížečů a většina klientů elektronické pošty. Platnost vystaveného certifikátu je tři roky.
Pokud přijímáte školní poštu na více počítačích, generujete certifikát pouze jednou. Tento certifikát pak importujete (podrobněji níže) do emailových klientů na veškerých svých zařízeních. Tím zajistíte možnost podepisování a šifrování stejným klíčem (resp. čtení podepsané a šifrované pošty) na všech svých počítačích.
Certifikát získáte sami prostřednictvím webového formuláře. Celá procedura trvá přibližně 2 minuty.
Otevřete si webovou stránku CESNET TCS a vyberte na ní Osobní certifikát.
Jako identity providera zvolte Technickou univerzitu v Liberci.
Ocitnete se na naší stránce pro ověření totožnosti. (Pokud jste již využívali některou službu autentizovanou systémem Shibboleth, tento krok odpadá.) Zadejte zde své přihlašovací údaje – přihlašovací jméno a centrální heslo LIANE – a klepněte na tlačítko Přihlášení.
Zkontrolujte si adresu, kterou budete mít v certifikátu uvedenu, a pokud vše odpovídá, kliknutím na tlačítko Vydat certifikát žádost odešlete.
Následuje generování certifikátu. Během této doby nezavírejte prohlížeč a vyčkejte na dokončení.
Vygenerovaný certifikát včetně vašeho soukromého klíče bude v následném kroku uložen do vašeho počítače. Pro zabezpečení soukromého klíče je nutné soubor zašifrovat. Zvolte si dostatečně silné heslo, zadejte ho do formuláře a klikněte na tlačítko Nastavit. Heslo si zapamatujte!
Certifikát je nyní uložen v souboru usercert.p12 ve složce pro stažené soubory. Použitím hesla zadaného v předchozím kroku si ho můžete nainstalovat do svých aplikací.
Jako první krok doporučujeme pořídit jeho zálohu. Uložte si kopii souboru nejlépe na několik nezávislých médií.
Jednou z obvyklých aplikací certifikátu je digitální podepisování dopisů. Způsob nastavení opět závisí na programu, který používáte:
Z menu Nástroje zvolte Předvolby (v nejnovější verzi Thunderbirdu se Předvolby změnily na Nastavení). V levé části vyberte Soukromí a zapezpečení a v hlavní části okna zcela dole klikněte na tlačítko Spravovat certifikáty. V kartě Osobní tlačítkem Importovat importujte soubor s certifikátem a zadejte heslo, které jste použili pro jeho zabezpečení. Nyní lze správce certifikátů zavřít.
Z menu Nástroje zvolte Nastavení účtu a v levé části vyberte Koncové šifrování u svého TUL účtu. V sekci S/MIME pomocí tlačítka Vybrat zvolte svůj certifikát importovaný v předchozím kroku, a to jak pro podpis, tak i pro šifrování. Nezapomeňte zapnout volbu Standardně připojit můj elektronický podpis (v nejnovější verzi Thunderbirdu se volba nachází na stejném místě, ale jmenuje Podepisovat nešifrované zprávy). Vaše dopisy budou nyní opatřeny digitálním podpisem.
Jak vypadá vlastní podepisování odchozí pošty? Vlastně úplně jednoduše. Se zapnutou volbou Standardně připojit můj elektronický podpis (vizte výše) se zprávy podepisují automaticky a není třeba nic jiného měnit. Kontrolu a případnou změnu nastavení pro aktuální zprávu můžete provést kliknutím na Zabezpečení.
Na straně příjemce potom vypadá podepsaná zpráva následovně. Kartu s podrobnostmi Zabezpečení zprávy - S/MIME získáte po kliknutí na ikonu S/MIME v pravém dolním rohu pole se záhlavím zprávy.
Platnost certifikátů TCS je 3 roky. Co dělat s certifikáty, jejichž platnost vypršela? Rozhodně je nevyhazujte. Je vhodné je uchovávat v Thunderbirdu mezi S/MIME osobními certifikáty pro el. podpis. Jen tak budete schopní dešifrovat starší emailové zprávy, tímto certifikátem zašifrované.
Kdy jste naposledy četli Provozní řád počítačové sítě LIANE? Už ani nepamatujete? Tak to honem napravte.
Kancelář 315 Budova A, Hálkova 6 Liberec
liane@tul.cz
Pondělí a středa 10:00–11:00 a 14:00–15:00,
úterý a čtvrtek 9:00–11:00,
v pátek 10:00–11:00.